
Organizacja w łazience to podstawa porządku i funkcjonalności. Ponieważ zaś wiele łazienek jest małych i raczej nie ma mowy o aranżacji z większą ilością mebli, trzeba uciec się do kilku sztuczek, które pozwalają zaprowadzić ład, a przy okazji zadbać o ergonomię.
Akcesoria łazienkowe po pierwsze: porządek
Paradoksalnie to właśnie w łazience może być najtrudniej utrzymać porządek. Na początek warto więc zidentyfikować pewne częste problemy. Będą to na przykład nieuporządkowane szczoteczki do zębów, niewygodne mydło w kostce albo ręczniki, na które nie ma za bardzo jednego miejsca. I tutaj rozwiązania są w miarę proste: dozownik do mydła w płynie zamiast kostki albo przynajmniej duża, stabilna mydelniczka. Po drugie – akcesoria stawiane na blat albo półkę. Pozwolą zgromadzić w jednym miejscu wiele drobiazgów, które dzięki temu zyskają stałe miejsce. Po trzecie – stojak na ręczniki kąpielowe albo wieszak owalny do ręcznika przy umywalce.
Organizowanie łazienki, po drugie: cel
Idealna łazienka to ta, w której wszystko ma swoje miejsce, ale i swój cel. W aranżacjach wnętrz bierze się pod uwagę różne zagadnienia związane z ergonomią, czyli po prostu wygodą i funkcjonalnością. Ale nawet w starszej łazience można wprowadzić pewne udogodnienia, które sprawią, że codzienna toaleta będzie łatwiejsza. Wspomniany już wieszak będzie jednym z takich absolutnie podstawowych rozwiązań. Drugim może być na przykład niewielki kosz na śmieci do łazienki albo dodatkowe lustro. Tu już wiele będzie zależało od potrzeb konkretnych użytkowników – nie ma jednej idealnej metody urządzania łazienek, ale dość uniwersalną radą będzie usunięcie tego, co nie spełnia żadnej funkcji poza dekoracyjną.
Akcesoria łazienkowe, coś więcej niż meble
Meble w łazience też wymagają sporo uwagi. Nie wystarczy bowiem, żeby dawały dużą przestrzeń ładunkową. Jeśli nie będzie jej jak wygodnie wykorzystać, to nie ma to żadnego znaczenia. I tak na przykład w niektórych szafkach producenci instalują wysuwane kosze na bieliznę, czasem szafka będzie miała zintegrowany uchwyt na ręczniki kuchenne, a w każdym przypadku warto pomyśleć nad tym, jak uporządkować rzeczy we wnętrzu. Regulowana wysokość półek, organizery do szuflad czy choćby proste przegródki pozwalają utrzymać przyjemny rygor w drobnych akcesoriach kąpielowych i nie tylko. Warto też zawczasu pomyśleć nad tym, aby w szufladzie szafki zmieściło się parę przydatnych części naprawczych: zawias do deski sedesowej, dodatkowy perlator albo zestaw uszczelek. Dzięki temu w razie awarii nie trzeba będzie w panice szukać części, tylko szybko będzie można wszystko naprawić i znów cieszyć się mądrze urządzoną łazienką.
Ważna sprawa: wykorzystanie niewielkich przestrzeni
W większości przypadków nie będzie można sobie już pozwolić na dostawienie kolejnej, choćby niewielkiej, szafki. Warto więc kupić pojemniki i organizery, które pozwolą stworzyć dodatkową, bezpieczną i wygodną przestrzeń do przechowywania na półce pod lustrem, nad wanną albo nad pralką, jeśli tylko uda się tam jeszcze zmieścić półkę. Wbrew pozorom takie rozłożenie wszystkich akcesoriów, kosmetyków i sprzętów wcale nie spowoduje problemów – jeśli tylko wszystko będzie uporządkowane, aranżacja nadal będzie wyglądała na staranną i przemyślaną, ale co najważniejsze, będzie bardzo wygodna.
Podsumowanie
Urządzanie łazienki często sprowadza się do wyboru niewielkich akcesoriów: wieszaków, półek, organizerów, pojemników. To one sprawiają, że wnętrze jest komfortowe i wygodne. Nawet najlepsze szafki i szuflady nie dadzą takiej swobody i nierzadko okazuje się, że nawet tam, gdzie mebli faktycznie jest trochę za mało, można wprowadzić porządek i estetykę, wybierając dobre jakościowo akcesoria i znajdując dla nich odpowiednie miejsce.
Inne artykuły: