Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Perlator do baterii łazienkowej - czy naprawdę warto?
Perlator do baterii łazienkowej - czy naprawdę warto?

Oszczędzanie wody przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale również Twojemu portfelowi. Dlatego warto zainwestować w perlator - sprytny mały gadżet, który swoje miejsce powinien znaleźć w każdym domu. A jeżeli ta nazwa zupełnie nic Ci nie mówi, nie przejmuj się! Oto wszystko, co musisz wiedzieć o perlatorach.

Czym jest perlator?

Perlator do baterii łazienkowej, zwany również napowietrzaczem, to rodzaj nakładki w kształcie pierścienia, przypominającej z wyglądu małe sitko. Jej zadaniem jest wprowadzenie powietrza do strumienia wody wypływającego z kranu. Pozwala to na zmniejszenie przepływu, a w ogólnym rozrachunku również ograniczenie całego zużycia wody. Napowietrzacze mocuje się na końcu baterii, a ich montaż jest niezwykle prosty.

Perlator to wszechstronny gadżet. Używany jest w kranach kuchennych, głowicach prysznicowych, wannach z hydromasażem, a nawet pompach do stawów. Jednak najlepiej sprawdza się w bateriach łazienkowych, bo to właśnie w łazience woda jest najczęściej marnowana.

Jak działa perlator?

W dyszy perlatora znajduje się wiele małych otworów, które rozdzielają wodę na strumienie. Umożliwia to mieszanie się cieczy z powietrzem, co podwyższa ciśnienie i redukuje ilość potrzebnej wody. W rezultacie możemy zwiększyć moc strumienia, przy jednoczesnym zmniejszeniu przepływu, nawet o 10 litrów na minutę. Chyba nie trzeba podkreślać, jak duża jest to oszczędność dla domowego budżetu.

Jakie korzyści płyną z używania perlatora?

Napowietrzacze projektuje się tak, aby przynosiły korzyści zarówno ich użytkownikom, jak i środowisku. Oto kilka najważniejszych powodów, dlaczego warto kupić ten gadżet:

  • oszczędność wody i pieniędzy - perlator zmniejsza zużycie nawet do 60%, co z kolei przekłada się na niższe rachunki za wodę i prąd/gaz potrzebny do jej ogrzania, a także ogranicza ilość ścieków, których odprowadzanie nie należy do najtańszych;
  • usprawnienie przepływu wody - napowietrzacz ukierunkowuje strumień wody wypływający z baterii oraz reguluje jej przepływ;
  • zapobieganie rozpryskom wody w zlewie - zmniejszenie ilości wody wypływającej z kranu, jak również rozdzielenie jej na wiele mniejszych strumieni w dużym stopniu ogranicza rozpryski cieczy w umywalce; 
  • podniesienie ciśnienia wody - jest to szczególnie przydatny gadżet w domach, w których woda wypływa ze zbyt niskim ciśnieniem;
  • dbanie o środowisko - na świecie jest coraz mniej słodkiej wody, dlatego oszczędzanie jej jest tak ważne, co więcej przyczynia się to również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla wydzielanego przez oczyszczalnie ścieków.

Dodatkową zaletą perlatora jest łatwość montażu. Większość modeli wymaga jedynie wkręcenia urządzenia do wnętrza baterii lub nakręcenia go na wylewkę. Tak więc, aby stać się szczęśliwym użytkownikiem napowietrzacza, nie potrzebujesz nawet pomocy hydraulika.

Jak wyczyścić perlator?

Wielu właścicieli domów nawet nie wie, że ich krany zawierają napowietrzacze. Jeśli ciśnienie wody w Twojej łazience spadło nagle do bardzo niskiego poziomu, problemem jest najprawdopodobniej zatkany perlator. Zanim wezwiesz hydraulika, spróbuj wyczyścić go samodzielnie. Może posłużyć Ci w tym celu zwykła szczoteczka do zębów, za pomocą której z łatwością usuniesz kamień i inne osady z sitka znajdującego się wewnątrz urządzenia. A jeśli ta metoda zawiedzie użyj octu i wrzącej wody.

 

Aby uniknąć tego typu sytuacji i zapobiec nadmiernemu osadzaniu się kamienia staraj się regularnie czyścić napowietrzacz, szczególnie, jeśli w Twoim kranie płynie twarda woda. W takim przypadku sięgaj po modele perlatorów, które można rozłożyć na części. Ułatwi to utrzymanie urządzenia w czystości, co przyczyni się również do przedłużenia jego żywotność. 

Zobacz też posty: 

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl