Urządzanie łazienki dla niepełnosprawnych krok po kroku
Urządzanie łazienki dla niepełnosprawnych krok po kroku

Przygotowanie łazienki dla potrzeb osób niepełnosprawnych bywa nie lada wyzwaniem. Każdy element powinien być dokładnie rozplanowany i sprawiać, że dbanie o higienę będzie znacznie ułatwione. Wyposażona w udogodnienia dla niepełnosprawnych łazienka musi być funkcjonalna i bezpieczna. Ważne, by projektując to pomieszczenie sprawić, że osoba niepełnosprawna będzie się czuć komfortowo, a jej intymność zostanie poszanowana. Prawidłowe wyposażenie łazienki ułatwią szeroko dostępne akcesoria dla niepełnosprawnych. 

Rozplanowanie przestrzeni to połowa sukcesu

Urządzanie łazienki dla niepełnosprawnych należy zacząć od usunięcia wszelkich barier, takich jak progi, wysokie brodziki, czy meble uniemożliwiające swobodne poruszanie i szerokie otwieranie drzwi. Osoby poruszające się na wózku powinny mieć co najmniej 1,5 metra kwadratowego wolnej przestrzeni. Same drzwi powinny mieć też odpowiednią szerokość. Standardem jest 100 centymetrów.

Codzienna toaleta bez barier 

WC dla niepełnosprawnych powinno mieć odpowiedni rozkład. Aby osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim mogła swobodnie i samodzielnie korzystać z toalety, miska ustępowa powinna być umiejscowiona około 70 cm od ściany i mieć wysokość zbliżoną do wysokości wózka inwalidzkiego, czyli około 48 cm. Dodatkowo jej długość ma wynosić 7 cm. Dzięki temu niepełnosprawny może ustawić wózek obok sedesu i bokiem przesiąść z wózka na deskę toaletową. 

Także prawidłowo ustawiona umywalka powinna spełniać określone parametry. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się około 80 cm od podłogi. Sama umywalka, jeśli ma być komfortowo użytkowana, musi mieć szerokość 60 cm i głębokość 55 cm.

Na wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych składają się też inne elementy, o których czasem się zapomina. Nad umywalką zazwyczaj znajduje się lustro. Mieszkając z osobą niepełnosprawną najlepiej zainwestować w lustro z regulowanym kątem nachylenia. Ułatwi to korzystanie z niego wszystkim domownikom. 

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna mieć też dobrze rozplanowany układ szafek. Nie mogą one wisieć zbyt wysoko, ale też nie przeszkadzać w manewrowaniu wózkiem. Najdogodniejsza wysokość to około 40 cm nad podłogą. 

Bezpieczne uchwyty do każdego mieszkania

Niezwykle istotnym elementem są też uchwyty dla niepełnosprawnych. Ułatwiają one przemieszczanie się i zwiększają bezpieczeństwo. Poręcze dla niepełnosprawnych powinny zostać zamontowane po obydwu stronach toalety, a także umywalki. W zależności od rozmieszczenia poszczególnych elementów i miejsca w łazience można zdecydować się na uchwyty dla niepełnosprawnych stałe lub, zajmujące mniej miejsca, uchylne. Uchwyty dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, łatwo więc dopasować je do każdej łazienki. Co więcej, mogą być pomocne także dla pozostałych domowników. W związku z tym warto pomyśleć o ich zamontowaniu i zwiększeniu swojego bezpieczeństwa, nawet jeśli w domu nie mieszka nikt niepełnosprawny, a wszyscy domownicy są jeszcze w pełni sił. Takie rozwiązanie to inwestycja na lata. 

Wygodna kąpiel pod prysznicem albo w wannie

Uchwyt dla niepełnosprawnych musi znaleźć się też w miejscu przeznaczonym do kąpieli. Prysznic będzie lepszym rozwiązaniem niż wanna dlatego, jeśli to możliwe, najlepiej wyposażyć łazienkę w szeroką kabinę prysznicową i zrezygnować z brodzika, ewentualnie wybrać bardzo niski brodzik. Kupując akcesoria dla niepełnosprawnych, nie można zapomnieć o siedzisku, na które użytkownik przesiądzie się prosto z wózka. Jest ono najczęściej montowane do ściany, istnieje też możliwość dokupienia stołeczka dla niepełnosprawnych lub taboretu. Nie trzeba się obawiać o ich stabilność- urządzenia te posiadają systemy antypoślizgowe. 

Jeśli jednak z jakiegoś powodu w łazience jest wanna, trzeba dokupić specjalną ławeczkę. Najprostsze montowane są na brzegach wanny i mogą, ale nie muszą zapewniać podparcie pleców. Bardziej zaawansowane modele posiadają regulację wysokości, dzięki czemu możliwe jest zanurzenie ciała w wodzie.

Udogodnieniem przy kąpieli są też podnośniki wannowe. Są szczególnie pomocne w opiece nad chorym z zaawansowanym upośledzeniem fizycznym. Podnośnik może być odchylony na wpółsiedząco, zanurzany do wanny, podnoszony i przesuwany na brzeg, co ułatwia włożenie i wyjęcie chorego z wanny. 

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl