Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
ABC remontu łazienki, o czym pamiętać [kompendium wiedzy]

Remont łazienki często okazuje się dosyć przytłaczający. Trzeba podejmować wiele decyzji dotyczących tego ile środków trzeba przeznaczyć na jej renowację, wyborze odpowiednich produktów, które będą niezbędne w trakcie remontu ale także innych ważnych kwestii typowo technicznych. Często takie przemyślenia trzeba powziąć zanim wykona się telefon do wykonawcy – warto być dobrze zorientowanym i przygotowanym do takiej rozmowy. Osoby, które decydują się na samodzielny remont tego pomieszczenia mają jeszcze trudniejsze zadanie do wykonania.

Natomiast wszystkich, których czeka remont łazienki lub też zastanawiają się nad wprowadzeniem zmian jedynie celem odświeżenia jej wyglądu, zapraszamy do lektury kompendium wiedzy na temat remontu łazienki.

Planowanie na pierwszy ogień

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać przed planowaniem zakupów i przebiegu prac jest wykonanie i przemyślenie projektu. Warto zaczerpnąć inspirację z Internetu, dobrym pomysłem są portale typu Pinterest, w którym można wyszukać ciekawe propozycje oryginalnych aranżacji wnętrz. Dobrze też już na tym etapie podpytać znajomych i rodzinę czy nie posiadają kontaktu do sprawdzonej ekipy remontowej (jeżeli nie wykonuje się remontu samodzielnie), ponieważ najlepiej polegać na sprawdzonych i polecanych specjalistach. Często się okazuje, że dobre, sprawdzone ekipy remontowe mają bardzo napięty terminarz, także już na samym początku planowania remontu łazienki – warto wstępnie zarezerwować dogodny termin na jego wykonanie.

Wracając do tematu projektu – ważne jest wcześniejsze przemyślenie docelowego rozkładu łazienki. Należy poświęcić czas na zastanowienie się nad jej funkcjonalnością – warto wziąć pod uwagę potrzeby przechowywania i komunikacji w łazience – może, aby zapewnić sobie większy komfort użytkowania należałoby przenieść toaletę, umywalkę lub wannę zamienić w prysznic? Dobrze jest także mierzyć siły na zamiary – jeżeli nie planuje się gruntownych zmian to na przykład zainstalowanie deszczownicy może wymagać dość skomplikowanych prac hydraulicznych – to z kolei wiąże się z wyższymi kosztami.

Gospodarowanie budżetu

Po skrupulatnym zaplanowaniu wydatków należy poświęcić czas na weryfikację finansów. Jest to także dobry czas na prośby o wycenę pracy ekipy remontowej, która na podstawie projektu łazienki, nie powinna mieć kłopotów z określeniem swojego wynagrodzenia. Warto wysłać takie zapytanie do paru firm i porównać ich oczekiwania finansowe. Zazwyczaj robocizna to mniej więcej połowa kosztów, które przeznacza się na materiały budowlane – to dość istotna informacja, która może być pomocna przy ustaleniu budżetu. Podczas rozmów z wykończeniowcami może się okazać, że pierwotnie założony plan jest niemożliwy do realizacji i musi ulec modernizacjom. Osoby o nieco bardziej ograniczonym budżecie nie muszą rezygnować z wymarzonej łazienki. Obecnie na rynku dostępne są produkty dobrej jakości w szerokim wachlarzu cenowym. Jeżeli szuka się oszczędności to rozsądniej zaplanować mniejszy budżet na płytki i gres niż na armaturę i tak zwany biały montaż. Dla przykładu - ręcznie malowane, hiszpańskie płytki są piękne i bardzo drogie – w niektórych sklepach budowalnych można znaleźć ich gotowe odpowiedniki w przystępnej cenie. Przed przystąpieniem do prac warto także określić czas prac – przy remoncie łazienki jest to niezwykle istotny element, który będzie w stanie przygotować psychicznie i organizacyjnie na pozbawienie się możliwości umycia i skorzystania z toalety. Dobrze mieć ustalony w takim wypadku alternatywny plan (użyczenie łazienki przez rodzinę lub życzliwych sąsiadów).

Zakupy łazienkowe

To dla jednych najprzyjemniejszy czas, a dla innych okres kłótni, niezdecydowania i nerwów.  Teoretycznie, z wcześniej przygotowanym projektem, ten etap powinien być prostszy – wiedząc czego się potrzebuje i poszukuje łatwiej jest podjąć właściwą decyzję. Najważniejsze rzeczy, które należy rozsądnie wybrać to typowe podstawy wyposażenia łazienki. Trzeba więc stanąć przed wyborem wanny lub kabiny, baterii, umywalki i muszli klozetowej, na końcu płytek, gresu, oświetlenia i akcesoriów łazienkowych.

Co wybrać wannę czy kabinę prysznicową

Jeżeli tylko metraż na to powala, to najlepszym rozwiązaniem byłaby decyzja na zamontowanie zarówno wanny – dla wielbicieli wieczornych, relaksujących kąpieli, jak i prysznica, który świetnie sprawdza się rano – kiedy większość osób w pośpiechu szykuje się do pracy. Na korzyść prysznica, który z resztą według statystyk jest chętniej wybieraną przez Polaków opcją, wpływa także fakt jego ekonomiczności. Do kąpieli w wannie zazwyczaj potrzeba około 100 litrów wody, podczas kiedy pod prysznicem zużywa się zaledwie 30. Dodatkową zaletą jest oszczędność miejsca – jest także wygodniejszy dla osób starszych. Rodziny z dziećmi doceniają natomiast wanny, w których wygodnie mogą wykąpać swoje pociechy. Osoby, które nie chcą zrezygnować z posiadania wanny i zarazem cenią sobie komfort prysznica, ale nie posiadają wystarczającej powierzchni na zamontowanie obu rozwiązań mogą zdecydować się na wannę ze specjalnym parawanem nawannowym, którego zasłonięcie tworzy z wanny prysznic. Producenci oferują także już gotowe wanno-kabiny, które z pewnością spełnią oczekiwania osób niezdecydowanych na którąś z tych form. Warto zainteresować się zaawansowanymi rozwiązaniami  - zintegrowane kabiny prysznicowe z hydromasażem a nawet z sauną.

[Sprawdź naszą ofertę doskonałych kabin prysznicowych szwedzkiej firmy Duschy]

 

Baterie łazienkowe

Bateria umywalkowa – Jej wybór powinien być kompatybilny z rodzajem umywalki. Jeżeli decyzja pada na baterię ścienną – tak zwaną podtynkową to wypada wziąć pod uwagę  jest rodzaj jej instalacji. Od wysokości jej położenia uzależniona powinna być wysokość rantów umywalki – tak aby nie rozchlapywać wody podczas jej użytkowania.  Taka bateria, w przeciwieństwie do armatury nablatowej, wychodzi bezpośrednio ze ściany. Przy wyborze baterii nablatowej, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę proporcje wysokości baterii  i odległości umywalki. Średnio wypada doliczyć do jej wysokości około 10 – 15 centymetrów. Długość wylewki jest odpowiednia kiedy wynosi około połowę szerokości umywalki - taki układ jest opcjonalny. Ważne jest też, aby swobodnie włożyć ręce pod strumień wody i zadbać także o to, że ranty umywalki chroniły szafki i podłogę przed zawilgotnieniem.

Baterie natynkowe – podobnie jak w przypadku armatury umywalkowej –montuje się wprost do doprowadzonych rur z wodą. Są najbardziej popularna grupą baterii ponieważ ich montaż jest szybki i prosty a wymiana po jakimś czasie na inny model nie wymaga uszkadzania ścian. Armatura podtynkowa  jest nieco bardziej inwazyjnym rozwiązaniem ponieważ wymaga wykucia w ścianie specjalnych miejsc, które umożliwią jej prawidłową instalację. Jednak wyglądają bardzo efektownie – na zewnątrz widoczna jest tylko regulacja, wylewka i maskownica. Montaż baterii podtynkowej jest wymagany przed położeniem glazury – ważne jest jej odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas dalszych prac remontowych. Ciekawymi ekstra dodatkami, które mogą urozmaicić zwykłą baterię i podnieść komfort codziennego użytkowania jest na przykład przycisk eko, który reguluje szybkość wypływu wody i pozwala na ograniczenie jej zużycia nawet o 50%. Kolejną dodatkową opcją jest termostat, dzięki któremu jest możliwe ustawienie stałej, odpowiedniej temperatury wody i jej utrzymanie przez cały okres kąpieli. Perlator jest ekonomicznym narzędziem, które jest wstanie zmniejszyć zużycie wody – to specjalne sitko, które napowietrza strumień wody, dzięki czemu zachowuje on odpowiednią objętość przy jednoczesnym mniejszym zużyciu faktycznym wody.

Panele prysznicowe - tak jak w przypadku armatury umywalkowej warto postawić na sprzęt wyższej jakości. To pozwoli uiknąć w przyszłości większych wydatków związanych z awariami i wymianą. Warto wybrać proste rozwiązania składające się z deszczownicy i słuchawki prysznicowej. Rozbudowane panele z biczami wodnymi są atrakcyjne, ale warto się zastanowić nad ich zakupem.

[Sprawdź naszą ofertę baterii łazienkowych Bisk i Duschy]

Meble łazienkowe

W zależności od projektu łazienki mogą to być produkty wykonane przez stolarza na zamówienie, lub też gotowe – dostępne „od ręki”. Przewagą cieszy się ta pierwsza forma mebli – prawdopodobnie z uwagi na fakt możliwości idealnego dopasowania rozmiarów do remontowanego pomieszczenia jak i dowolność w kolorze i wyborze materiałów, z których są wykonane. Zabudowa łazienkowa to ważny punkt w wykańczaniu tego pomieszczenia. Warto zdecydować się na dobrej jakości, odporne na wilgoć materiały.

Muszla klozetowa

Ten temat  po raz kolejny stawia osobę wykańczającą przed podjęciem decyzji. Czy ma to być muszla podwieszana czy stojąca?

Muszla podwieszana – zdecydowanie posiada bezkonkurencyjny aspekt wizualny. Sedes jest zamontowany bezpośrednio do ściany i stanowi jedyną widoczną część całej budowy – stelaż i inne części są zamontowane w ścianie i przykryte płytkami. Jedynym minusem tego typu rozwiązania jest bardziej skomplikowany montaż całego urządzenia oraz wyższe w porównaniu do muszli stojącej, koszty. Mimo tych utrudnień, muszle podwieszane są aktualnie bardzo popularnym rozwiązaniem wyposażenia łazienki. To także idealne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń – podwieszane muszle optycznie je powiększają i sprawiają wrażenie przejrzystości.

Muszla stojąca – niestety w Polsce jej czasy świetności minęły, ale na przykład, w Stanach Zjednoczonych nadal jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Do wyboru są dwie jej opcje – z odpływem pionowym i poziomem – wybór odpowiedniego zależy od instalacji znajdującej się w pomieszczeniu. Zazwyczaj w starszych blokach i domach, można spotkać się z odpływem pionowym, nowe mieszkania i domy są na ogół wyposażone w odpływ poziomy. Muszla stojąca jest wygodnym, szybkim w montażu i sporo tańszym rozwiązaniem. Nie wymaga mocowania dodatkowego, podtynkowego stelaża – to ma znaczny wpływ na zmniejszenie kosztów robocizny. Zbiornik wody jest zazwyczaj umiejscowiony na zewnątrz. Chociaż spotkać można także muszle klozetowe stojące ze zbiornikiem zabudowanym (takie rozwiązanie stanowi rzadkość).

Standardowe wymiary misek WC mieszczą się zazwyczaj w przedziale szerokości od 35 do 40 centymetrów i długości 40-50 cm. Taka wielkość jest optymalna zarówno w małych jak i przestronnych, dużych pomieszczeniach. Kwestią indywidualną i taką, którą można dopasować do aranżacji pozostaje wybór kształtu muszli. Na rynku dostępne są owalne, okrągłe i kwadratowe – modernistyczne miski WC. Dobrym pomysłem jest zastosowanie konsekwencji w kształcie umywalki i miski klozetowej. Jeżeli aranżacja całego pomieszczenia ma być modernistyczna i nowoczesna – warto wziąć pod uwagę miskę klozetową i umywalkę o geometrycznych kształtach. W pomieszczeniach ciepłych i klasycznych, powinny się sprawdzić nieco bardziej łagodne i opływowe krawędzie.

[wybierz deskę sedesową, która odmieni Twoją muszlę i poprawi komfort]

Płytki i gres

Bez gotowego planu wybór płytek i gresy może sprawić duży kłopot. Dlatego przed ich wyborem należy dokładnie przemyśleć i zaplanować projekt łazienki. Z gotowym planem, dużo łatwiej dokonać wyboru płytek i gresy a także dopasować do nich odpowiednie dodatki – dekory, kamień dekoracyjny, lub imitację cegły – należy jednak wziąć pod uwagę odporność na wilgoć tych stylowych dodatków i zadbać o ich odpowiednią impregnację specjalistycznym preparatem. Kolor i rodzaj fug jest kwestią dowolną – nie ma obowiązku wybierać tego samego koloru fugi do koloru glazury. Modne są także kontrastowe połączenia takie jak na przykład czarne fugi i białe podłużne, niewielkie kafelki i drewniana podłoga. Na podłodze w łazience doskonale sprawdzi się gres, specjalnie przygotowane drewno egzotyczne (taka wersja jest niestety dość kosztowna), lub płytki imitujące strukturę drewna. Ceny w sklepach stacjonarnych i hurtowniach internetowych mogą się w znaczący sposób różnić z pozytywną przewagą sklepów internetowych – warto zweryfikować ich ceny w różnych miejscach.

Akcesoria łazienkowe

Oświetlenie, uchwyty łazienkowe i inne drobiazgi, często mają decydujący wpływ na efekt końcowy pomieszczenia. W tym wypadku, tylko zasobność portfela i indywidualny gust może być ograniczeniem w ich wyborze.

[Sprawdź naszą ofertę akcesoriów łazienkowych]

Ogólny zakres prac w przypadku generalnego remontu łazienki

Zdecydowanie łatwiejszym i mniej czasochłonnym zadaniem jest wykańczanie pomieszczenia w stanie deweloperskim, jeżeli jednak mamy do czynienia z modernizacją użytkowanej wcześniej łazienki – pracy jest więcej. Najpierw należy zadbać o usunięcie starych płytek i wszystkich innych przedmiotów, tak aby pozostawić gołe ściany – dotyczy to także skucia tynku. Następnie należy ocenić stan instalacji – przy gruntowym remoncie wypada wymienić instalację wodną, kanalizacyjną a także elektryczną. Kolejnym krokiem, jest prawidłowe wykonanie tak zwanej wylewki cementowej. Po tej czynności (i wyschnięciu cementu), można przystąpić do montażu stelaży do miski klozetowej, ewentualnie bidetu i innych urządzeń higieny sanitarnej, w które ma być wyposażona łazienka. Jeżeli  oświetlenie ma być ukryte, to właśnie w tym momencie należy wykonać podwieszany sufit, pod którym rozprowadzone będą punkty świetlne. W miejsca narażone na kontakt z wodą, celem ochrony przed zawilgotnieniem, dobry fachowiec nałoży specjalną folię w płynie. Teraz można przystąpić do przyklejenia glazury. Po tym etapie następuje umieszczenie wanny lub prysznica i płytek na podłodze. Kiedy wszystkie płytki są poprawnie zamocowane można zacząć fugowanie i zabezpieczanie sylikonem newralgicznych miejsc w łazience narażonych na dostanie się w ich szczeliny wody. Końcowym etapem remontu jest tak zwany biały montaż, czyli osadzenie umywalki, miski klozetowej i ewentualnie bidetu.

Remont łazienki - ściąga krok po kroku [porządek prac]

  1.  Usunięcie wszystkiego co znajdowało sie w łazience tak, żeby zostały gołe 
    mury, bez tynku.
  2. Rozprowadzenie nowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej
  3. Wykonanie wylewki cementowej
  4. Montaż stelażu do bidetu i muszli klozetowej
  5. Wykonanie podwieszanego sufitu na stelazu metalowym
  6. Wyrównanie powierzchni scian poprzez przyklejenie płyt kartonowo-gipsowych
  7. Nałożenie płynnej folii w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą
  8. Przyklejenie plytek na ścianach
  9. Malowanie sufitu i ścian
  10. Montaż wanny/kabiny 
  11. Ułożenie maty elektrycznej
  12. Ułożenie plytek na podlodze
  13. Ułożenie plytek na obudowie wanny/kabiny
  14. Fugowanie
  15. Silikonowanie narożników i styku posadzki ze ścianami.
  16. Montaż umywalki, bidetu i miski
  17. Montaż akcesoriów

Jak widać  remont łazienki to nie lada wyzwanie. Najważniejszą rzeczą na jaką mamy wpływ, aby przebiegł sprawnie i solidnie to wykonanie dobrego projektu łazienki i szczegółowe przygotowanie i rozplanowanie budżetu – takie działanie pozwala na uniknięcie różnych niespodzianek, które mogą zaskoczyć podczas modernizacji łazienki.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl